Αθλητισμός και υγεία

Στα πλαίσια  του εορτασμού της 10ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2023 το σχολείο μας σχεδίασε, οργάνωσε και υλοποίησε δράσεις με στόχο τη συμμετοχή των μαθητών/τριών μας  στο κοινό σύνθημα «Η Κίνηση δίνει Ζωή», προκειμένου να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού στην υγεία και την ευημερία του ατόμου. Έχοντας ως βασική επιδίωξη την ενημέρωση και την αύξηση της φυσικής δραστηριότητας των παιδιών απευθυνθήκαμε σε εσάς που έχετε την επιστημονική γνώση για τα οφέλη του αθλητισμού στην υγεία των ανθρώπων και μπορείτε να τα επικοινωνήσετε στους μαθητές/τριες του σχολείου μας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, ώστε οι επιστημονικές σας θέσεις να αποτελέσουν  έναυσμα για περαιτέρω εξέταση του θέματος.

Σας ευχαριστούμε θερμά που ανταποκριθήκατε άμεσα και με μεγάλη ευχαρίστηση δημιουργώντας ένα πλέγμα συνεργασίας του Πολυδύναμου Ιατρικού Κέντρου Ραχών και 1ου Δημοτικού Σχολείου Εχιναίων, σε θέματα που μπορεί να προκύψουν και άπτονται  της δική σας επιστημονικής γνώσης.

Ανακύκλωση (Unipack Hellas)

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου δείχνουν ιδιαίτερη ευαισθησία σε θέματα προστασίας του περιβάλλοντος αφήνοντας το δικό τους ενεργειακό αποτύπωμα στην περιοχή μας. Η ανακύκλωση έχει γίνει καθημερινή τους συνήθεια έχοντας κατανοήσει  πως όλοι μπορούμε να συμβάλλουμε στην ισορροπία της φύσης και της οικονομίας.

Αποτέλεσμα της δικής τους αλλαγής νοοτροπίας είναι η χαρτική ύλη που σας παραδίδουμε ώστε να αξιοποιηθεί από την επιχείρησή σας. Ως επιβράβευση της προσπάθειάς τους θα επιθυμούσαμε να εξετάσετε τη δυνατότητα προσφοράς σας φωτοτυπικού χαρτιού προκειμένου να χρησιμοποιηθεί για τις ανάγκες του σχολείου μας.